Ustawienia

Drodzy Rodzice,

Chcielibyśmy zachęcić Państwa do poświęcenia kilku minut dziennie na samorozwój w obszarze rodzicielstwa. Wybór wartościowej pozycji spośród setek dostępnych na rynku książek przypomina szukanie igły w stogu siana. Przedstawiamy Państwu nasz wybór kilkunastu pozycji szczególnie użytecznych w rodzicielskich zmaganiach.

1. „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały” - J. Faber, J. King

Jeśli podchodzą Państwo sceptycznie do wszelkich podręczników dotyczących wychowania, to proponuję rozpocząć swoją przygodę właśnie od tej książki. Jest napisana przejrzyście, jasno i co najważniejsze – z ogromnym humorem i wyrozumiałością dla rodzicielskich potknięć. Dołączono do niej konkretne porady i wskazówki. Możecie być spokojni – po ukończeniu tej książki zostaniecie wyposażeni w „pakiet kryzysowy” do walki z trudnymi zachowaniami Waszych dzieci.

2. „Akcja Adaptacja” - Agnieszka Stein

Książka Agnieszki Stein to „przedszkole w pigułce”. Jest skierowana głównie do rodziców dzieci rozpoczynających swoją przygodę z przedszkolem, ale każdy rodzic przedszkolaka znajdzie w niej coś dla siebie. Autorka z empatią przygląda się i opisuje wyzwania czekające na maluchów w przedszkolu (rozstanie, jedzenie, spanie, choroby, konflikty… i wiele innych). Pomaga rodzicom uporządkować wiedzę i rozwiać większość przedszkolnych dylematów.

3. „Dziecko z bliska” - Agnieszka Stein

Rodzicielstwo bliskości w praktyce. Ta książka pokazuje, jak stać się uważnym rodzicem, budującym dobrą, pełną ciepła i zrozumienia relację z dzieckiem. Relację, która sprawi, że dziecko będzie nam ufało i wiedziało, że może na nas liczyć. Czy konsekwencja, często uważana za podstawę wychowania, jest naprawdę konieczna? Czy dzieci należy karać i nagradzać? Z tej książki dowiecie się także, jak dbać o siebie będąc rodzicem i znajdować równowagę pomiędzy rolą matki czy ojca a byciem samym sobą.

4. „Uważność i spokój żabki” - Eline Snel

Wyjątkowo kojąca lektura, która pozwoli odnaleźć balans w przebodźcowanym świecie. Jeśli zastanawiacie się, gdzie u Waszego dziecka znajduje się przycisk „pauzy” i jak można go włączyć – zachęcam do przeczytania tej króciutkiej książki i wysłuchania dołączonych do niej nagrań. Rodzice często zastanawiają się, jak trenować umiejętność skupienia uwagi oraz wyciszania się. Ta książka podaje gotowe rozwiązania i w bardzo przystępny sposób opisuje różne ćwiczenia wyciszające rozbiegany umysł.

5. „Dobra relacja, czyli skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny” - Małgorzata Musiał

Coraz częściej mówi się o wychowywaniu w duchu rodzicielstwa bliskości, kładzie się nacisk na podążanie za potrzebami dzieci, zaufanie ich kompetencjom i spokojne towarzyszenie w przeżywanych przez nie trudnościach. W książce Małgorzaty Musiał znajdziecie Państwo wskazówki, jak w pełnej wyzwań codzienności, odnaleźć siłę do zatroszczenia się o swoje potrzeby.

6. „Moje dziecko nie chce jeść” - Carlos Gonzales

Ile razy zdarzyło się Państwu namawiać dziecko do jedzenia? Włączyć bajkę, żeby zjadło choć kilka łyżeczek? Biegać z jogurtem po całym domu, żeby cokolwiek znalazło się w małym, biednym, pustym brzuszku? Je dużo, je mało, je zdrowo, je kiepsko… wokół jedzenia dzieci zawsze toczy wiele rozmów, które paradoksalnie jedzeniu nie służą wcale. Gonzales obala mity dotyczące jedzenia, przedstawia solidną porcję wiedzy i – co najważniejsze – stara się zdjąć z rodziców nadmierną odpowiedzialność. Zaufaj swojemu dziecku – to główne przesłanie tej książki.

7. „Self-reg”- Stuart Shanker

W koncepcji „Self-reg” rodzicom w pamięć zapada szczególnie pojęcie „mózgowego wi-fi”, czyli – krótko mówiąc – kanału łączącego emocje rodzica z emocjami dziecka. Dzieci, będąc niezwykle wrażliwymi istotami, potrafią wychwycić nawet najmniejsze sygnały stresu płynące ze strony rodzica. Często zdarza się też odwrotna (i wysoce pożądana!) sytuacja, kiedy to spokój rodzica udziela się dziecku. W książce znajdą Państwo propozycje, czego potrzebujecie, aby jak najlepiej wyregulować to emocjonalne połączenie pomiędzy Wami i dziećmi.

8. „Rodzicielstwo przez zabawę” - Lawrence Cohen

Prawda stara jak świat – dziecko przez zabawę uczy się najwięcej. Wy i Wasze dzieci dysponujecie ogromną siłą – umiejętnością wspólnej zabawy! Zabawa jest doskonałą drogą do poznania swojego dziecka, wzmocnienia jego poczucia własnej wartości, okiełznania jego emocji i rozładowania napięć, które gromadzą się w ciągu dnia. Sięgnięcie po tą książkę przynosi ulgę skołatanym rodzicielskim nerwom.

9. „Twoje kompetentne dziecko” - Jesper Juul

W „Twoim kompetentnym dziecku” Juul proponuje wywrócenie świata rodziców do góry nogami – to dziecko najlepiej wie, czego potrzebuje, a zadaniem rodzica jest uważne obserwowanie  i współpraca. Jeśli jesteście Państwo ciekawi jak zbudować swój autorytet bez uciekania się do nagród i kar, to warto przyjrzeć się dziecku z perspektywy tego duńskiego psychoterapeuty.

10. „Nie” z miłości. Mądrzy rodzice – silne dzieci” - Jesper Juul

„Nie” z miłości to książka o trudnej sztuce odmawiania dzieciom. Autor odpowiada na pytania takie jak:

  • Jaka jest różnica między chęcią a potrzebą?
  • Czy rodzice zawsze powinni dawać dzieciom to, na co mają ochotę?
  • Kiedy należy mówić NIE?
  • Jak z czystym sumieniem mówić NIE?
  • Czy dzieci też mogą mówić NIE swoim rodzicom?

Dziecka nie da się rozpieścić dawaniem mu za dużo tego, czego naprawdę potrzebuje. Rozpieszczone dzieci to te, które nie potrafią zaakceptować słowa NIE.

Ta lektura składa się z niespełna 100 stron i jest podzielona na bardzo krótkie rozdziały. Autor podaje przykłady z życia wzięte i sposoby na wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce.

11.Pozytywna dyscyplina” - Jane Nelsen

Książka przedstawia tradycyjną metodę wychowawczą, opartą na miłości, szacunku i zrozumieniu. W książce znajdziemy odpowiedź na pytanie, jak wyznaczać dziecku granice, a jednocześnie budować w nim poczucie własnej wartości. Autorka podpowiada też, jak budować dobre relacje między rodzeństwem. Oprócz tego tłumaczy, jak dogadać się z dzieckiem, a także wspierać jego rozwój, nie rozpieszczając pociechy zanadto.

12. „Rodzeństwo – jak wspierać relacje swoich dzieci?” - Małgorzata Stańczyk

Oni wiecznie się kłócą – co robię źle? Oni ciągle się biją – podobno to normalne. Jak to jest z tymi relacjami pomiędzy rodzeństwem? Mają się kłócić, czy nie? Wkraczać w ich spory i je rozstrzygać, czy zostawić to im? A co zrobić, jeśli jedno z dzieci jest bardziej dominujące? Jeśli macie wątpliwości w którejkolwiek z tych spraw, koniecznie musicie przeczytać tę książkę i dowiedzieć się, jak wychowywać rodzeństwo i nie zwariować, a nawet robić to dobrze?

13. „Wychowanie bez porażek” - Thomas Gordon

Który rodzic nie chciałby mieć dziecka współpracującego, chętnego do wypełniania swoich obowiązków, otwartego na dialog z rodzicami, posłusznego? Ilu metod próbujemy, aby ten cel osiągnąć? Prośby, groźby, kary, kazania, pertraktacje. Często wszystko to na nic.
Gordon przedstawia genialną w swej prostocie metodę nawiązania współpracy z dzieckiem, metodę bez porażek (nie mylić z wychowaniem bezstresowym, które niewiele ma wspólnego z wychowaniem).  Metodę uniwersalną, gdyż odwołując się do psychologii komunikacji, daje się ją stosować nie tylko w wychowywaniu dzieci, ale we wszelkich relacjach
z innymi ludźmi. Genialną, bo niesamowicie skuteczną. Prostą, bo nie wymaga specjalnego przygotowania, jedynie odrobinę dobrej woli i trochę zmiany mentalności.

14. „Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?” - Robert J. MacKenzie

To książka adresowana do rodziców, których dzieci są w wieku od dwóch lat do okresu dojrzewania. Jednak warto ją przeczytać jeszcze zanim nasze dziecko dorośnie do wprowadzania dyscypliny. Być może wtedy uda nam się od samego początku postępować spójnie i konsekwentnie, a tym samym nie będziemy musieli korygować naszych metod wychowawczych, co jest znacznie trudniejsze i wymaga większego nakładu pracy. Autor przedstawia proste i skuteczne sposoby postępowania. Uczy wyznaczać granice i pokazuje, jak radzić sobie w sytuacjach konfliktowych. Najważniejsze rzeczy powtarza wielokrotnie tak, że z łatwością przychodzi zapamiętanie podstawowych zasad postępowania zaprezentowanych w książce. Każdy rozdział zilustrowano licznymi przykładami, a na końcu znalazły się pytania do rodziców. Po zastanowieniu się nad odpowiedziami jeszcze lepiej zrozumiemy przesłanie autora. W książce nie zabrakło także porad, co zrobić, jeśli stosowane przez nas dotąd metody wychowawcze nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. Osobne rozdziały poświęcono m.in. nastolatkom, dzieciom z zaburzeniami uwagi i nadaktywnością oraz problemom pojawiającym się przy odrabianiu lekcji.

15. „Rodzicielstwo bez awantur” - Tina Payne Bryson, Daniel J. Siegel

To książka napisana przez psychoterapeutkę oraz psychiatrę, jej celem jest pomoc rodzicom w zapanowaniu nad emocjami, które pojawiają się w ich rodzinach. Autorzy przedstawiają propozycje na to, jak bez kłótni i złości nakłonić dziecko do współdziałania.

Z tej lektury dowiemy się:

  • jak rozwija się mózg dziecka,
  • jak reagować na wybuchy złości,
  • jak budować pozytywną relację z dzieckiem.

W książce znajdujemy również historie z życia wzięte i przykłady sytuacji, w których w praktyce możemy wykorzystać podaną wiedzę.

Przygotowano również krótkie podsumowanie: podejście do dyscypliny w praktyce oraz błędy w dyscyplinowaniu, które popełniają nawet najlepsi rodzice.

16. „Potęga obecności” - Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson

Aktualnie dużo mówi się o tym, jak ważny jest czas, który spędzamy z dziećmi. Czasem demonizowani są dzisiejsi rodzice, jako ci, którzy w pogoni za karierą i pieniędzmi zapominają, że mają dzieci. Takie sytuacje pewnie się zdarzają, ale mam wrażenie, że obecnie, jak nigdy wcześniej rodzice rozumieją, jak ważna jest ich obecność i bliska relacja z dzieckiem. W tej książce autorzy udowadniają, jak ogromny wpływ na rozwój dziecka ma rodzic, na którego dziecko zawsze może liczyć. Z tej książki dowiecie się, dlaczego warto poświęcać dziecku czas i dawać pewność, że gdy się odwróci, zawsze znajdzie nas za swoimi plecami. Oczywiście w metaforycznym sensie?

17. „Z dzieckiem w świat wartości” - Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska

„Mocny system wartości moralnych i umiejętność kierowania się nimi
w życiu, to najważniejszy kapitał, w jaki powinniśmy wyposażyć dziecko.” Łatwo powiedzieć! Jak to zrobić? Często my - dorośli, gubimy się w świecie wartości. Dlatego z radością należy odnotować fakt pojawienia się na rynku księgarskim tej pozycji, ważnej  dla rodziców i wychowawców.  Książka Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej jest niezwykła, gdyż w podręcznikowy wręcz sposób ukazuje, jak wprowadzić dziecko w świat uniwersalnych wartości moralnych. Uczy jak kształtować postawę szacunku, uczciwości, odpowiedzialności, odwagi. Autorki pokazują, krok po kroku, sposoby kierowania procesem wychowawczym tak, by dziecko naturalnie przyswoiło sobie w/w wartości. Publikacja zawiera gry i zabawy dostosowane do wieku dziecka. Opiekunowie mogą skorzystać z gotowych pomysłów. Każdy rozdział kończy się listą lektur, które warto przeczytać z dzieckiem, gdyż obrazują omawiany problem.

„Drodzy rodzice dajmy każdemu dziecku kompas moralny na całe życie”.

18. „Jak kochać dziecko” - Janusz Korczak

Chociaż Janusz Korczak swoje myśli sformułował ponad 100 lat temu, jego poglądy są nadal aktualne. „Jak kochać dziecko” to lektura, którą można określić jako zbiór refleksji na temat rozwoju dzieci, błędów, jakie popełniamy w czasie wychowywania ich. Pedagog mówi o indywidualizmie i przestrzeganiu praw dzieci, które mimo XXI wieku wciąż budzą duże emocje. Książka składa się z krótkich rozdziałów, które skłaniają czytelnika do refleksji.