KOCHANE PRZEDSZKOLAKI, DRODZY RODZICE !

Kolejny tydzień i kolejne propozycje zabaw i ćwiczeń logopedycznych do pracy w domu.

Udanej zabawy 🙂

 

I.Kto to mówi – ćwiczenia słuchu fonematycznego (załącznik nr 1)

Karty do ćwiczeń onomatopei, czyli wyrazów dźwiękonaśladowczych, wszechstronnie usprawniających funkcje mowy i kształtujących słuch fonematyczny. Karty należy przeciąć wzdłuż przerywanych linii. Zabawa polega na powtórzeniu odgłosu i dopasowaniu go do zwierzątka. Starsze dzieci mogą same dopasowywać podpisy, młodszym możemy pomóc, wskazując odpowiednie kartoniki.

 

II.Łączenie cech (załączniki nr 2 i 3)

Układanka logiczna polegająca na dostrzeżeniu cech wspólnych i ułożeniu kolejnych ilustracji w odpowiedniej pozycji na tablicy, tak by zgadzały się układem z ilustracjami znajdującymi się w pionie i poziomie. Materiał zawiera 2 karty – na pierwszej znajduje się plansza, na drugiej elementy do wycięcia.

Łączenie cech to ćwiczenie wspomagające rozwój umysłowy dzieci. Prowadzi do odkrywania zasady według której należy połączyć elementy, by wpasowały się do zadania a pośrednio również ćwiczy umiejętności dostrzegania cech w systemie języka (zasad gramatyki).

 

III.Ćwiczenie pamięci słuchowej

Rodzic prezentuje dziecku ciąg cyfr, wyrazów (np. owoców), zadaniem dziecka jest zapamiętać te elementy i odtworzyć w kolejności podanej przez rodzica (na początek dwa, trzy elementy,  później coraz więcej).

 

 

 

Kategorie: Aktualności